Často kladené otázky

Markýzová látka propouští vodu nebo voda proniká skrze prošití látky ve švech, jak to řešit?

Vodopropustnost markýzové látky je rozdílná v závislosti na použitém materiálu. I v případě, že jde o tzv. nepropustné materiály (např. u košových markýz), může se stát, že voda lehce prokapává ve švech. Tato netěsnost by ale měla být pouze dočasná a látka by se do cca 30 dnů měla okolo nití utáhnout.
Markýzové látky v nabídce společnosti ISOTRA a.s. jsou ošetřeny speciální povrchovou úpravou CLEANGARD, která využívá ultramoderní systém ochrany markýzových látek NPP (Nanotechnology Protection Process). Tato technologie dodává látkám maximální voděodolnost a chrání látku proti vodě a špíně z dlouhodobého hlediska.

Jak se chovají pohony při výpadku elektrického proudu, ztratí se naprogramovaná data?

Při výpadku elektrického proudu pohon zůstane ve stejné pozici a stavu, ve kterém byl před výpadkem napájení. Naprogramovaná data se z pohonu neztratí a jsou stále uložena v paměti pohonu. Jejich samovolné zmizení není při standardních provozních podmínkách možné.

Jak se čistí lamely vertikálních žaluzií?

Každý materiál by měl být výrobcem označen, jak ho lze čistit, příp. prát. Obecně jsou postupy a zásady podobné jako u záclon – při mírném znečištění stačí použít vysavač, některé materiály lze vyprat i standardním způsobem. čištění zajišťují také některé specializované firmy.
Doporučuje se lamely čistit cca 1x ročně. Upozornění: lamely se nikdy nesmí zlomit a v žádném případě se nedoporučuje praní v pračce (dochází k nevratnému poškození)!

Jaké jsou nejčastější závady na horizontálních žaluziích a jak se řeší? Jak jim předcházet?

U horizontálních žaluzií může dojít k rozpojení ve spojce řetízku s následným vytažením celého řetízku z ovládacího mechanismu, popř. při nesprávné manipulaci k vytržení řetízku z ovládacího labyrintu. Vždy je zapotřebí ovládat žaluzie řetízkem pod takovým úhlem, aby kladl co možná nejmenší odpor v místě vyústění ze žaluzie.

Další vadou může být křivý chod žaluzie. Tato vada může vzniknout díky ne zcela přesnému seřízení, ale také špatnou manipulací, popřípadě montáží. V tomto případě je potřeba, aby textilní pásek zajišťující chod žaluzie byl vždy v„tahu“. Jinými slovy není vhodné např. přizvedávat spodní profil žaluzie tak, aby se pásek nadměrně uvolňoval.

Je nutné ze zákona označovat vnitřní žaluzie značkou CE?

Dle nařízení vlády č. 190/2002 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na stavební výrobky označované CE, v platném znění, neexistuje v současné době povinnost označovat vnitřní žaluzie značkou CE, ani povinnost vydávat ohledně nich ES prohlášení o shodě.

Je možné spojit v rohu dvě venkovní žaluzie na jedno ovládání?

Ano. K tomuto účelu slouží rohové spojky hřídelí pro venkovní žaluzie. Ty se standardně dodávají pro spojení žaluzií v úhlech od 90° – 180°.

Ztratil/a jsem návod k některému z výrobků Somfy, kde ho můžu získat?

Veškeré návody k produktům najdete přímo na webu Somfy.

Jaká záruka se vztahuje na výrobky Somfy?
Na pohony Somfy, které si u nás objednáte, získáváte 5 letou záruku.
Kdo je vaším hlavním dodavatelem motorů a příslušenství pro stínicí techniku?

Dodavatelem pohonů pro naši stínicí techniku je společnost Somfy, spol. s r.o., dceřiná společnost a oficiální české zastoupení francouzské Somfy International.

Jsou předokenní rolety bezpečnostní prvek?

Venkovní předokenní rolety jsou do jisté míry bezpečnostní prvek, protože slouží mimo jiné jako zábrana před vniknutím do objektu. Na trhu však existují jak standardní venkovní rolety, které nejsou zařazeny do žádné bezpečnostní třídy, tak i venkovní rolety, které splňují bezpečnostní normy.

Pokud budu chtít instalovat na svůj domek venkovní stínění, je nutné o tom informovat firmu, která nám bude dodávat okna?

V případě, že se rozhodnete instalovat na rodinný dům venkovní stínění, je dobré řešit tuto otázku již v projektové dokumentaci. Ideální je příprava překladů nebo podhledů, které se připraví pro následné osazení venkovní žaluzií, venkovní roletou nebo svislou látkovou clonou. V tomto případě systém zajíždí pod fasádu a nesnižuje tak světlost oken. Pokud dodavatel okenních jednotek nabízí i montáž stínicí techniky, je možné se obrátit přímo na něj. V opačném případě je lepší oslovit specializovanou firmu, která se zabývá prodejem a montáží stínicí techniky. Ideálním řešením je vzájemná komunikace mezi zpracovatelem projektové dokumentace a montážní firmou.

Můžeme mít dveřní sítě proti hmyzu na terase i přes zimu nebo je nutné je uklízet?

Nejen dveřní sítě proti hmyzu, ale i klasické okenní sítě není nutné v zimním období demontovat. Jejich sezónním odstraněním však zvyšujete jejich životnost. Společnost ISOTRA a.s. nabízí speciálně u dveřních sítí H1 inovovaný pant, který umožňuje snadné manuální vysazení sítě bez nutnosti použití šroubováku.

Proč opatřit markýzu motorovým pohonem?

Motorový pohon markýzy Vám umožní využívat automatické funkce. Instalace slunečního čidla zajistí ochranu interiéru před nežádoucími účinky slunečního záření. Větrné, případně otřesové čidlo zabrání poškození markýzy před silným větrem. A samozřejmě se výrazně zvýší komfort ovládání zejména v případě, že použijete bezdrátové dálkové ovládání. Jedním dálkovým ovladačem pak můžete kromě markýzy řídit osvětlení, tepelné zářiče a další zařízení. Díky tomu se z terasy stane další obytný prostor.

Je možné ovládat rolety a žaluzie v rámci řídicího systému tzv. „inteligentního domu“?

Ano, lze a konkrétní integrace závisí na dodavateli řídicího systému stínicí techniky. Všeobecně lze říci, že řízení lze realizovat tak, že:

  1. rolety nebo žaluzie mají vlastní řízení a jsou propojeny s řídicím systémem domu pouze jedním komunikačním prvkem – rozhraním. řídicí systém domu je pak ovládán pouze centrálně. Spolupráce např. s topením a klimatizací je zde značně omezena.
  2. rolety nebo žaluzie mají vlastní řízení a propojení s řídicím systémem budovy umožňuje řídit stínicí techniku nejen centrálně, ale i po zónách, případně i jednotlivé žaluzie. Protože řízení stínicí techniky a nadřazený systém budovy používají rozdílný řídicí systém, ke vzájemné komunikaci se používá komunikační rozhraní (např. OPC server).
  3. rolety nebo žaluzie jsou plně integrované do řídicího systému inteligentní budovy a jejich komunikace s ostatními zařízeními v budově je obousměrná a plnohodnotná. U nás nejrozšířenější způsob řízení se realizuje pomocí KNX sběrnice.