Druhy venkovní stínící techniky a jakou vybrat?

Technika vnějšího stínění je skvělým způsobem jak snížit množství slunečního záření, které vstupuje do budovy. Sluneční záření může způsobit, že se prostor stane nepohodlným, může vést k poškození čalounění a nábytku a dokonce zvýšit množství energie potřebné k vytápění nebo chlazení prostoru. Proto je při navrhování budovy nebo domu důležité zvážit všechny způsoby stínění.

V tomto článku probereme zejména dvě nejoblíbenější techniky vnějšího stínění, pergoly a markýzy a porovnáme jejich výhody a nevýhody. Pokud však z určitých důvodů nechcete jednu z těchto technik použít, zde najdete tipy na další možnosti exteriérového stínění.

rimske rolety

Pergoly

Poskytují stín a lze s nimi vytvořit příjemný venkovní prostor.

Pergola je konstrukce postavená ze svislých sloupků s odolnou střechou z příslušných materiálů, které mohou disponovat užitečným UV filtrem. Pro zpestření a zachování přirozenosti zahrady je pergola často pokrývaná popínavou rostlinou.

Hlavním benefitem je zejména stín a závětří, které lze pergolou skvěle poskytnout. Lze ji postavit do různých velikostí a tvarů. Je zapotřebí však myslet na její šířku. A to hlavně v případě, že máte v plánu postavit uvnitř pergoly více doplňků než jen pouhé posezení, jako například gril. Obvykle se pergoly staví s rámem z tvrdého dřeva, ale výjimkou není ani kov nebo plast.

Výhody pergol

Hlavní výhodou pergol je, že jsou esteticky příjemnější, bytelnější a lze s nimi vytvořit krásný venkovní prostor. Díky celé řadě dostupných materiálů, tvarů a velikostí lze pergoly použít k vylepšení vzhledu všech typů zahrad nebo venkovního prostoru. Kromě toho poskytují značné množství stínu a lze je využít k ochraně nábytku a dalších předmětů před slunečními paprsky nebo deštěm.

Markýzy

Markýzy jsou oblíbenou možností vnějšího stínění. Často se vyskytují na oknech, dveřích a verandách. Markýzy mohou být vyrobeny z různých materiálů, včetně plátna, vinylu a kovu. Obvykle jsou připevněny k vnější stěně budovy a lze je otevírat a zavírat v závislosti na množství potřebného stínu.

Vertikální žaluzie

Výhody markýz

Hlavní výhodou markýz je poměrně snadná instalace. I přes nenápadné upevnění jsou také velice stabilní a odolné proti větru i silnému dešti. Zároveň nevyžadují velké množství místa, což vyhovuje zejména v umístění na menších zahradách ve větších městech.

Porovnání

Při porovnávání těchto dvou technik je důležité vzít v úvahu množství potřebného stínu, velikost plochy a požadovanou estetiku. Pergoly sice poskytují větší množství stínu, vyžadují však více místa než markýzy.

Přesto jsou obě varianty velice oblíbenou technikou vnějšího stínění a lze je využít k ochraně před slunečním zářením nebo deštěm. Benefitem pergol je jejich moderní design. Jsou také bytelnější a lze s nimi vytvořit krásný venkovní prostor, zatímco výhody markýz spočívají v jejich snadné instalaci a možnosti nastavení.

Existují i jednodušší a cenově dostupnější varianty?

Ano. Pokud nemáte venkovní prostor pro pergolu či markýzu a jen toužíte po stínění vnitřních prostor, máme pro vás jednoduché řešení. Venkovní žaluzie nebo rolety jsou tím pravým řešením přesně pro vás.

Japonske-steny

Venkovní žaluzie

Speciální tvar lamel u venkovních žaluzií zajišťuje vynikající zastínění a poskytuje vysoký termoregulační efekt. Lamely venkovních žaluzií vytvářejí v zavřeném stavu celistvou, dokonale stínící plochu a po celé délce lamely je vlisovaná guma zvyšující termoregulační působení venkovní žaluzie. Tím žaluzie efektivně podporuje termoizolační vlastnosti domu a spoří energie.

Venkovní rolety

Na druhou stranu jsou venkovní rolety vhodné pro ty, kteří hledají kvalitní zastínění, termoregulaci, snížení hluku a zvýšenou ochranu před špatnými povětrnostními podmínkami.